Rák családi. Hírek az Avemarról:
Önnek ajánljuk
Fenyvesi Zsófia Válogatós a gyereked és beleőrülsz? Hidd el, megvan rá rák családi oka!

Rák családi egyértelmű, hogy a rákbetegség örökölhető-e, de az biztos, hogy olykor örökletes hajlam is szerepet játszik benne.
Ezért fontos, hogy megismerjük a családunk kórtörténetét.
Bár a daganatos betegségeknek csak igen kis hányadát okozza közvetlen öröklődés, az előfordul, hogy egy családon belül az átlagosnál nagyobb hajlam mutatkozik rák családi rák egyes fajtáinak kialakulására. A rokonok és felmenők kórtörténetének megismerése az első lépés lehet a betegség megelőzésében — állítja a Harvard Health Publishing szerzője.

Fontos a korai felismerés Ha tudjuk, milyen daganatos betegségek fordultak elő a rokonaink körében, kiemelt hangsúlyt fektethetünk arra a ráktípusra a szűréseknél. A korai felismerés pedig alapvetően meghatározza a gyógyulást — mondja dr.
Huma Q.
Táblázatok
Rana, a Dana-Farber Rákkutató Intézet kutató genetikusa. A legfontosabb a közvetlen vérrokonok, vagyis a szülők és a testvérek kórtörténetének ismerete, hiszen velük génállományunk felén osztozunk. Ezenkívül érdemes megvizsgálni a nagyszülők, az unokatestvérek, a nagybácsik és nagynénik betegségeit is.

Mindig fontos tudni, hogy a rák mely fajtájával diagnosztizálták az érintett személyt, milyen életkorban ismerték fel a kórt, és — ha végzetes volt a betegség — hány évesen hunyt el végül a hozzátartozónk. Fontos lehet a rák családi anamnézise Fotó: Getty Images Hungary A rák kialakulásában legnagyobbrészt életmódbeli rák családi környezeti tényezők játszanak szerepet.

Ha például édesapád évtizedeken keresztül erős dohányos volt, végül tüdőrákos lett, akkor gyaníthatóan nem örökletes rák családi, hanem a káros szokás okozta a daganat kialakulását. De léteznek olyan örökletes betegségek — például a Lynch-szindróma —, amelyek fokozzák a rákos megbetegedések kockázatát. Saját utódaidra is kockázatot jelent Nyilván a szülőktől és egyéb felmenőktől öröklött hajlam nem csupán minket érint, de a gyerekeinknek is továbbadhatjuk.

Előfordulhat például, hogy egy férfi, akinek az édesanyja mellrákban vagy petefészekrákban hunyt el, örökölte a betegség kockázatát hordozó génmutációt, és bár férfi lévén őt nem érintette, lánygyermeke ugyanúgy veszélyeztetettnek számít. Egy es kutatásban a szakemberek úgy találták, hogy a petefészekrákos esetek 24 százaléka örökletes okokra vezethető vissza.
A leggyakoribb rákbetegségek Férfiak esetében az alábbi ráktípusokat diagnosztizálják leggyakrabban. A táblázat azt mutatja, hogy kialakulásukra 50, 60, 70 és 80 éves korban rák családi százalékban van esély. A családban korábban előfordult hasonló betegségek növelik a kockázatot.
